Гірсівська громада
припинила діяльність, увійшла до складу Олександрівської громади

14 листопада - Всесвітній день боротьби з захворюванням на цукровий діабет

Дата: 13.11.2018 19:01
Кількість переглядів: 898

14 листопада в усьому світі проводиться день боротьби з захворюванням на цукровий діабет, яке за визначенням Всесвітньої Організації охорони Здоров’я відноситься до глобальних медико – соціальних проблем, а за рівнем смертності знаходиться на третій позиції після патології серцево-судинної системи та онкології.

Гостроту проблеми визначає не тільки значне поширення захворювання, але і швидкий розвиток ускладнень, що призводять до інвалідності й смерті пацієнтів. Діабет зачіпає кожного одинадцятого дорослого у світі. Хвороба підвищує ризик виникнення серцевого нападу, інсульту, сліпоти, ниркової недостатності та ампутації кінцівок.
За даними ВООЗ кожні 8 секунд від цієї хвороби та її ускладнень на планеті помирає одна людина. Найвища смертність зафіксована в країнах, де у населення маленькі доходи і низький рівень життя. Близько 80% померлих проживали в країнах Африки і на Близькому Сході. 
Щороку захворюваність діабетом збільшується на 5-7%, а кожні 12-15 років подвоюється, тому все частіше говорять про неінфекційну епідемію діабету. Зараз у світі налічується більше ніж 200 млн. хворих на цукровий діабет, однак реальна чисельність майже вдвічі більше і їх кількість невпинно зростає. Згідно з прогнозами ВООЗ в 2030 році в світі буде налічуватися практично півмільярда хворих на цукровий діабет (552 мільйонів). 
На сьогодні цукровий діабет вразив близько 1,5 мільйонів українців і їх кількість щороку зростає. В запорізькому регіоні на цю недугу хворіє 55,2 тис. людей (в місті Запоріжжя 24,3 тис.), серед яких 9928 інсулінозалежних, з них дітей – 386 осіб.
Цукровий діабет – це порушення обміну речовин через відсутність або недостатність вироблення в організмі інсуліну. Він виробляється лише тільки у підшлунковій залозі спеціальними її клітинами – бета-клітинами. 
Цукровий діабет першого типу - це хвороба імунної системи. Вона помилково атакує бета-клітини, які продукують гормон інсулін, внаслідок чого його не вистачає для контролю рівня цукру в крові. 
Цукровий діабет другого типу в значній мірі розглядається як порушення дії інсуліну на тканини організму. Нагадаємо, що факторами ризику та основними причинами виникнення цукрового діабету другого типу (85% від всієї кількості хворих на цукровий діабет) є вік людини, спадковість, високий артеріальний тиск, вживання харчових продуктів з легко засвоюваними вуглеводами, жирів, продуктів, в яких присутні консерванти, барвники, смакові добавки. Забруднення навколишнього середовища, недостатня фізична активність, підвищене емоційне та інформаційне навантаження теж впливають на можливість розвитку захворювання.
Та оскільки більшість людей в тій чи іншій мірі схильні до впливу цих негативних факторів, виходить, що ніхто не застрахований від цукрового діабету. А значить, всім і кожному  важливо знати ознаки даного захворювання. Основними симптомами цукрового діабету є швидка стомлюваність, слабкість, підвищена спрага, сухість у роті і шкірних покривів, свербіж шкіри і слизових, прискорене сечовипускання, втрата ваги, судоми литкових м'язів, оніміння кінцівок, повільне загоєння ран. 
Але, як відомо, найкращий спосіб запобігти хворобі - це профілактика, до основних заходів якої відносять: 
- раціональне збалансоване харчування. Необхідно зменшити кількість споживання швидких вуглеводів (цукор, шоколад, кондитерські вироби, картопля, білий хліб, солодкі напої) - вони дають велике навантаження на підшлункову залозу і при цьому мають низьку енергетичну цінність. І навпаки, бажано збільшити в добовому раціоні кількість овочів, фруктів, продуктів багатих на вітаміни і мікроелементи;
- збалансований водний баланс. Вода бере участь в процесі проникнення глюкози в клітини і є дуже важливою складовою у всіх процесах обміну речовин. Якщо організм зневоднений підшлункова залоза перестає виробляти інсулін. Тому лікарі радять перед прийомом їжі випивати склянку води. Чай, кава, солодка вода, сік, пиво - не можуть замінити воду, клітини будуть сприймати їх, як їжу; 
- дозовані фізичні навантаження (боротьба з гіподинамією і відмова від надмірних навантажень);
- забезпечення позитивного емоційного стану (варто уникати ситуацій, які змушують нервувати);
- дотримання правил здорового способу життя (кинути палити, якщо палите, не зловживати алкоголем).
- нормалізація маси тіла; 
- контроль артеріального тиску, ліпідного обміну, рівня цукру в крові;
- своєчасний профілактичний огляд у свого сімейного лікаря (особливо для людей віком від 40 років).
Сьогодні діабет вже не є суто медичною проблемою – це соціальна, економічна, нарешті, політична проблема. Але вирішувати її доведеться саме Вам, тому що це Ваше життя і Вам його планувати. 
Тому під час проведення санітарно просвітницьких заходів в межах акорду до Всесвітнього дня боротьби з діабетом з метою широкого інформування населення щодо профілактичних заходів та ускладнень, які можуть виникнути внаслідок перебігу цього захворювання, рекомендуємо широко залучати медичних працівників, громадські урядові та неурядові організації, хворих та їхніх родичів щодо висвітлення в засобах масової інформації. 

 

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь